با سلام - با سلام، جهان جای بهتری است

قصه تازه نفس‌ها، خیر بی‌پایان

 

اشاره:

 

اگر در چند ماه اخیر با باسلام سر و کار داشته باشید، احتمالا  اسم تازه‌نفس‌ها را شنیده‌اید. «تازه نفس‌ها» مدلی برای رقابت و رشد برای غرفه‌دارهاست. در این رویداد غرفه‌ای که از تجربه بیشتری برخوردار است و در بازار موفق‌تر بوده، به عنوان سرگروه تیمی انتخاب می‌شود. بعد غرفه‌های تازه تاسیس، یا قدیمی‌هایی که دوست دارند غرفه‌شان را ارتقا بدهند و در فروش روزهای بهتری را تجربه کنند عضو این تیم‌ها می‌شوند تا با همیاری و همدلی برای بهتر شدن تلاش دسته جمعی کنند. سرگروه تیم‌ها  راهبری این غرفه‌ها را به عهده دارد و معمولا طرح‌های مشارکتی اجرا می‌کنند. تا حالا دو دوره از «تازه‌نفس‌ها» برگزار شده

ولی قصه تازه‌نفس‌ها از کجا شروع شد؟ قصه زیر، سیر خطی این ماجراها را به شما می‌گوید.

 

 

داستانِ دستان 

 

اول‌های مرداد بود و هوا هم حسابی گرم. هنوز یک سال نشده بود که کار عملیاتی جذب غرفه دار در سایت باسلام را شروع کرده بودیم. بچه‌های باسلامی می‌گفتند: بین بازارچه ها، رشد تعداد غرفه های صنایع دستی از همه بیشتره. راسته‌های زیورسازان، چرم سازان، نجارها، شیشه‌گران و ... قسمت هیجان‌انگیزش اینجا بود که هر روز با اسم‌های تازه رو به رو می‌شدیم. اسم‌هایی که خبر از کسب و کارهایی خاص و پرهیجان می‌دادند.

 

آهنگری که در نوجوانی بدون اینکه مدلی ببیند یک تفنگ شکاری ساخته بود،

عروسک‌سازی که از روی شخصیت‌‌های واقعی روستایی توانسته بود عروسک‌های بومی بسازد،

خانم معرق‌کاری که برای ایجاد کارگاه و کارآفرینی به شهری در 300 کیلومتری زادگاهش رفته. آن هم خانمی که هیچ وقت از پدر و مادرش دور نشده بود. و ...

 

آن وقت‌ها تازگی مرز 100 غرفه را رد کرده بودیم ولی در فاصله خیلی کوتاهی به عدد 200 نزدیک می‌شدیم. از این تعداد حدود 130 تایش صنایع دستی‌ها بودند و این برای ما هیجان انگیز بود. چون عمده این صنایع دستی‌ها کسب و کارهای خرد و خانگی بودند یعنی همان کسب و کارهایی که هویت و برند باسلام قرار است با آن شناخته شود.

ولی همزمان با این خبرهای خوش، هر روز چالش فروش و شناخته شدن این کسب و کارهای اصیل هم بیشتر احساس می‌شد. باید کاری می‌کردیم. با بعضی از غرفه‌های فعال‌تر مشورت کردیم و حرف به اینجا کشیده شد که چه کار گروهی می‌توانیم انجام دهیم. جلوتر که رفتیم کمپین بزرگی تحت عنوان (لیگ صنایع دستی) با شعار داستانِ دستان شکل گرفت. هدف ما یک یادآوری بود . (برای این که از یادمان نرود خیلی چیزها هست که شاید جای‌شان در سبد خرید ما خالی است، چیزهایی که قبل‌ترها جزوی از زندگی بوده اند....)

فعالیت زیادی انجام شد تا جنب و جوشی تازه در این بازارچه اتفاق بیفتد. تخفیف جذاب 30 درصدی از سمت باسلام به تمامی محصولات بازارچه صنایع دستی و بی هیچ پیش شرطی تعلق گرفت. در کانال‌های متعدد تبلیغات صورت گرفت و در چند خبرگزاری اطلاع رسانی انجام شد. کلیپ‌ها و پوسترهای تبلیغی در فضاهای متنوع منتشر شد.

اتفاق‌های خوبی که در این کمپین اتفاق افتاد همکاری و همیاری غرفه‌ها با یکدیگر بود. گروه‌های مختلفی تشکیل دادند و برای تیم‌هایشان اسم انتخاب کردند. صرف نظر از رشد در قسمت‌های مختلف این بازارچه، لیگ صنایع دستی اتفاقی فراموش ناشدنی برای غرفه‌های شرکت کننده شد. حالا بسیاری از غرفه‌هایی که آن زمان قدم پیش گذاشتند جزو قدیمی‌های بازار به حساب می‌آیند و برای خیلی از غرفه‌دارهای  دیگر شناخته شده هستند.

دو

 

غرفه‌های قدیمی، راهبر غرفه‌های جدید و تازه نفس

 

از اول هم اصل قضیه را پیش بینی کرده بودیم ولی هیچ وقت فکرش را نمی‌کردیم به این زودی! بازار اجتماعی مسیر رشدش را پیدا کرده بود و ارگانیک‌وار در حال رشد بود. لیست درخواست‌های غرفه در جریان کمپین صنایع دستی و بعد از آن همین طور صعودی بالا و بالاتر می‌رفت. دیگر روش‌های دستی و معمول پاسخگو نبود.

توی یکی از اتاق‌های باسلام جمع شده بودیم و کمپین صنایع دستی را تحلیل می‌کردیم. ما به یک نتیجه شگفت انگیز رسیده بودیم. همیاری و همدلی غرفه‌ها در بازار اجتماعی طوری بروز پیدا کرده بود که انگار سال‌هاست همدیگر را می‌شناسند. غرفه‌دارهای ما این ظرفیت را داشتند که در زنجیره همیاری قرار بگیرند و هر کدام‌شان راهبری تعدادی غرفه را به عهده بگیرند. در عوض باسلام هم برایشان جایزه‌های تشویقی در نظر بگیرد.

دوباره فراخوان دادیم و تیم‌ها تشکیل شد. این بار قدیمی‌های بازار، اعضای تیم‌‌شان را از بین تازه‌نفس‌ها و یا غرفه‌هایی که تراکنش مناسب نداشتند انتخاب کردند.

باسلام هم در طول مدت دوره طرح‌های مشارکتی اجرا می‌کرد. شرط همه طرح‌ها مشارکت خود غرفه‌دارها بود. مثلا اگر تخفیفی قرار بود داده شود درصدی از آن از سمت باسلام و درصدی هم خود غرفه‌دار به عهده می‌گرفت.

هر تیم برای خودش نامی  و شعاری انتخاب کرد و رقابت سه هفته ای آغاز شد. ولی موج هیجان آنقدر بالا بود که کاپیتان تیم ها خواستند زمان مسابقه بیشتر شود. زمان بیشتر کمک می کرد حجم و سنگینی کار در بازه بیشتری پخش شود و فشار و استرش کار کمتر شود. برای همین زمان مسابقه تمدید شد.

البته گذشت زمان یک چیز را برای غرفه دارهای شرکت کننده و بخصوص کاپیتان ها روشن کرد. هر چه زمان مسابقه طولانی تر باشد، احتمال فرسایشی شدن بیشتر می شود.

با جمع بندی امتیازها و تراکنش اعضای تیم ها، تیم حس پرواز به کاپیتانی غرفه صنایع غذایی آویسا برگزیده این دوره شد.

 

 

سه

 

تازه نفس‌های 2، برگ برنده غرفه‌های تازه نفس

 

در فاصله کمی از پایان دوره اول و اعلام برگزیده هایش، فراخوان دومین دوره منتشر شد. هوا هنوز تاریک بود که بخشی از تیم باسلام راه افتاد سمت جایی که قرار بود دورهمی کاپیتان‌های دومین دوره برگزار شود. خنکای صبح 9 آذرماه همه را سر حال آورده بود و به موقع رسیدیم. کاپیتان‌ها و غرفه‌دارهای برگزیده دوره قبل از چهار سوی ایران هم همه سر موقع رسیدند. از مشهد، شیراز، زنجان، یزد، تهران، قم، کرج و ..

دور هم نشستیم و در مورد چالش‌هایی که دوره قبل برای تیم‌ها پیش آمده بود حرف زدیم. در نهایت درخت کاشتیم و کاپیتان‌هایی هم که خودشان را رسانده بودند تندیس‌ دوره قبل‌شان را گرفتند.

رقابت این دوره با 4 تیم شروع شد. دو تیم از مواد غذایی (همیاران و حس پرواز) و دو تیم هم صنایع دستی (اوج و پیشتازان). تجربه دوره قبلی به ما می‌گفت: برای اجرای طرح‌ها هر چقدر غرفه‌دارها مستقل عمل کنند از چابکی بیشتری برخوردار خواهد بود. برای همین دو تا اتفاق افتاد. خانم مسعودی از غرفه انیس آذین حلقه اتصال باسلام و تیم‌ها شد و باسلام سعی کرد در اجرای طرح‌ها کمتر ورود کند.

در تازه نفس‌های دو زمان‌بندی‌ها را تا حد بسیار زیادی رعایت کردیم و امتیازها را در چند مرحله اعلام کردیم. تیم همیاران در اولین اعلام‌ها از همه پیش بود ولی هر چه به پایان نزدیک شدیم تیم اوج فاصله‌اش را با این رقیب سرسخت کمتر کرد. در نهایت امتیاز تراکنش‌ها و بازدید تیم همیاران بیشتر بود ولی وقتی امتیاز رشد تازه نفس‌ها (یعنی غرفه‌های بدون تراکنش به حداقل 4 تراکنش برسند) هم محاسبه شد، نمودارها خبر برگزیده شدن تیم اوج را می‌داد.

 

برگ برنده تیم اوج و صنایع  دستی‌ها

 

 تیم اوج و کاپیتان آن به خوبی از ظرفیت غرفه‌های تازه تاسیس و امتیاز آنها توانست استفاده کند. ما در این تیم شاهد 8 غرفه بودیم که در لحظه شروع حتی یک تراکنش هم نداشتند و پس از پایان دوره هر کدامشان بیش از 4 تراکنش در غرفه‌شان ایجاد شده بود.

 

 حتی 2 غرفه از این 8 غرفه هم امتیاز راه‌اندازی گرفته بودند و امتیاز همین غرفه‌ها باعث شد اوج بر دیگر تیم‌ها پیشی بگیرد.

 

 

 

حالا دیگر قصه غرفه‌دارها در هم گره خورده است. غرفه‌دارهایی که در فضایی صمیمی به روزهای پرماجرای پیشِ‌روی بازارهزار قصه  فکر می‌کنند. به روزهایی که پیشرفت هر کسی به معنی پیشرفت تمام بازار و همه غرفه‌دارهاست.

 

 

چرخی در بازار بزن و محصولات را کشف کن!

 

 

13 دی 1396 نوشته : تحریریه دسته : ویدیو , داستان غرفه دار , داستان

نظر شما درباره این محصول
برای ثبت نظرات، نقد و بررسی شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. ( ورود - ثبت نام )
; ;