با سلام - با سلام، جهان جای بهتری است

نظارت اجتماعی


سلامت محصولات عرضه‌شده در باسلام یکی از خطوط قرمز و ارزش‌های بنیادین باسلام است. اما باسلام به عنوان یک پلت‌فرم بازار اجتماعی، نمی‌تواند سلامت و کیفیت صددرصد محصولات را در بدو اضافه شدن به بازار تضمین کند؛ چنانکه در یک بازار بزرگ در فضای حقیقی هم هیچ کس نمی‌تواند سلامت و کیفیت همه محصولات موجود را تضمین کند؛ با اینکه همه مغازه‌داران بازار، مجوز کسب دارند و برای فعالیت خود باید تأیید سازمان‌ها و نهادهای بسیاری را داشته باشند. بنابراین، باسلام یک مکانیزم نظارتی جدید به وجود آورده که هر روز در حال قدرتمندتر شدن است و می‌تواند به نتیجه‌ای نزدیک به نظارت‌های مرسوم در بازارهای سنتی فضای خارج از اینترنت برسد. سازوکار نظارت در باسلام، بهره گرفتن از نظارت دائمی اجتماعی توسط همه اعضای بازار است.

بر خلاف فروشگاه‌های اینترنتی و بر خلاف بازارهای حقیقی، در باسلام همه خریداران، تریبون دارند و به راحتی می‌توانند تجربه خریدشان را به اطلاع همه اعضای بازار برسانند. انباشت تجربه‌های خوشایند از یک محصول، منجر به افزایش اعتبار آن محصول و انتشار تجربه‌ یا تجربه‌های ناخوشایند، باعث کاهش اعتبار محصول و تولیدکننده‌‌اش و در صورت عدم تلاش کافی تولیدکننده برای اصلاح محصول، منجر به حذف محصول و احتمالا حذف تولیدکننده از بازار خواهد شد.

در باسلام، خریداران، کارشناسان، ناظران افتخاری، علاقه‌مندان منتقد و هر صاحب‌تشخیص دیگری می‌تواند به راحتی نظرش را یا تجربه ناخوشایندش در استفاده از یک محصول را از راه‌های متنوع به گوش مسئولان باسلام، تولیدکننده‌‌های دیگر و خریداران دیگر برساند و از این طریق به محض مشاهده کوچک‌ترین تخلف از سوی هر غرفه‌دار، جلو رخ دادن هر اتفاق ناخوشایند بعدی را بگیرند؛ طبیعتا سیستم‌های تجربه‌شده و جاافتاده بر اساس استانداردهای دولتی، نظارت‌های سازمانی و مجوزهای دارویی، بهداشتی، پزشکی و... نیز بی‌خطا نیستند و چه بسیار محصولاتی که از همه آن فیلترها عبور کرده‌اند و باز باعث بروز آسیب‌های زیادی در سطح جامعه شده‌اند. بنابراین، شیوه نظارت اجتماعی می‌تواند یکی از روش‌های بسیار مؤثر حتی برای محصولات دارای مجوز باشد.

باسلام البته سیستم نظارت شبکه‌ای و اجتماعی را جایگزین آن سیستم مرسوم نمی‌داند، بلکه این دو سیستم را مکمل یکدیگر قرار می‌دهد. بنابراین، حتی محصولاتی که در باسلام عرضه می‌شوند و همه مجوزهای رسمی را نیز دارند، همچنان در معرض نظارت اجتماعی توسط اعضای بازار اعم از فروشنده و خریدار و ... قرار دارند و اگر هر گونه گزارشی مبنی بر اثر مخرب هر محصول گزارش شود، باسلام آن را پیگیری خواهد کرد و ابهام پیش‌آمده را به سرانجام خواهد رساند.  از طرفی باسلام در حد توان خود سعی می‌کند به تولیدکننده‌های محلی و خانگی خود کمک کند تا موفق به کسب مجوزهای مرتبط با حیطه تولید خود شوند.

استاندارد مردمی نیز یکی دیگر از اهداف بازار اجتماعی باسلام است. به این معنا که تعداد زیاد تجربه‌های رضایت‌بخش مشتری‌های یک محصول، به مرور زمان می‌تواند به اعتبار یک تولیدکننده بینجامد و کیفیت محصول او برای مشتری‌های جدیدتر را تضمین کند.  این عدد هر چه بزرگ‌تر شود،  اعتبار بیشتری خواهد داشت و امکان خطای آن را کاهش خواهد داد. از نظر باسلام، نظارت عمومی و استاندارد مردمی، کم‌خطاترین شیوه ارزیابی کیفیت و سلامت محصولات است و می‌تواند مکمل خوبی برای استانداردها و مجوزهای موجود در بازار باشد.

باسلام همچنین در حال طراحی روش‌ها و فرایندهای تکمیلی دیگری نیز هست که تجربه‌های ناخوشایند خرید را به حداقل ممکن برساند؛ مثلا پروفایل کاربری غرفه‌دارها بر اساس عمر غرفه، میزان شناخت باسلام از آن‌ها و تجربه‌های خریداران گذشته، دسته‌بندی شوند و خریدارانی که اولین تجربه خرید در باسلام را می‌گذارند بتوانند در اولین خریدهای خود نیز بهتر تصمیم بگیرند و میزان ریسک احتمالی خرید خود را به حداقل برسانند.