خرما و حلوا از مواد غذایی بسیار مقوی و پرانرژی هستند. شیرینی‌های خاصی که فکر می‌کنیم فقط در بعضی مراسم‌های خاص می‌شود استفاده کرد. ولی دامنه استفاده از خرما و کاربردهای گوناگون آن به قدری هست که می‌شود به صورت روزانه و در برنامه‌های مختلف جایی برایش در نظر گرفت. در بازار باسلام آدم‌های خوش سلیقه زیادی هستند که توانسته‌اند شکل‌های مختلفی از آن ارائه کنند. نوش جان!

شیره خرما

شیرینی‌ها و خوراکی‌هایی خرمایی

قهوه خرما، ترافل خرمایی

از روغن آرایشی تا نان غنی شده، با آرد هسته خرما

«ایده اول این بود که از هسته خرما که جزء مهمترین ضایعات محصولات کشاورزی است، روغن خوراکی استخراج کنیم. ایده خوبی بود اما موانع زیادی داشت. ایده را عوض کردیم و قرار شد از هسته خرما محصولات دیگری تهیه کنیم. مقاله های زیادی درباره خواص و ترکیبات هسته خرما و فرآورده‌هایی که از آن تولید می شود خواندیم و همه یافته‌ها، امید ما را بیشتر و موفقیت را به ما نزدیک تر کرد. در بازار به صورت سنتی محصولات مشابهی دیده بودیم اما لازم بود روی کیفیت آن ها کار شود تا ترکیب بهتری به دست آید و حتی فهمیدیم تولید قهوه از هسته خرما، مشابه خارجی نیز دارد.
ابتدای کار خیلی ساده بود، یک جعبه خرما خریدیم و تلاش عملی ما آغاز شد. وقتی خرماها را خوردیم تازه فهمیدیم مشکل اساسی کار این است که هسته ها به این سادگی آسیاب نمی شوند و باید آسیاب مخصوصی تهیه کنیم. چند دستگاه را امتحان کردیم و در نهایت به این نتیجه رسیدیم که باید خودمان دستگاهی بسازیم. مهندس امامی که تخصصش مکانیک ماشین آلات کشاورزی است به میدان آمد و ما صاحب یک دستگاه ویژه کار خودمان شدیم. بعد از این که توانستیم به سختی مقداری از هسته خرما را آرد کنیم، محصول خود را معرفی کردیم و کار تا جایی پیش رفت که ایده ما در جشنواره کارآفرینی شیخ بهایی جزء طرح‌های برتر شد.

بعد از این مراحل ایده خود را در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان مطرح کردیم و به عنوان یک شرکت نوپا کار خود را در همان جا شروع کردیم. شرکتی با نام پویا فرآوران کامیاب!

حالا این تیم که با ایده گرفتن روغن از هسته خرما، کار خود را شروع کرده بود توانسته‌، محصولات متنوعی از روغن آرایشی گرفته تا نان غنی شده با آرد هسته خرما تولید کند.»

از اینجا: دیدن غرفه شرکت پویافرآوران کامیاب در بازار باسلام

انواع خرما

حلوا و ارده

قصه نان خرماییِ کرمانشاه

افسانه‌ و روایت‌های تاریخی، قصه‌های عجیب و غریبی درباره تولد شهر کرمانشاه و علت نام‌گذاری‌اش تعریف کرد‌ه‌اند. یکی از افسانه‌ها به قصه‌ بهرام چهارم بر می‌گردد. سی‌صد یا شاید چهارصد سال قبل از میلاد مسیح، بهرام چهارم، پادشاه کرمان، به سمت کرمانشاه می‌آید و این شهر افسانه‌ای پر رمز و راز و قصه را تأسیس می‌کند. از آن به بعد به خاطر آن که بهرام، پادشاه کرمان بوده و این شهر را بر پا کرده است، نام شهر را «کرمانشاه» می‌گذارند. روایت‌های تاریخی از این جا به بعد را تعریف نکرده‌اند، ولی روزی که کرمانشاه، کرمانِ شاه می‌شود، تمام شهر پر از جشن و شادی است، مردم از خانه‌هایشان بیرون آمده‌اند، زن‌ها دست کودکانشان را گرفته‌اند و مردها دست همسرانشان را. آن‌ها پای‌کوبی می‌کنند و سرود می‌خواندند و لبخند بر لب تمام مردم شهر آویز است. اما مگر می‌شود جشنی به پا کرد بدون بساط شربت و شیرینی؟ برای برگزاری چنین جشنی حتماً شیرینی‌ای مخصوص نیاز بوده است؛ شیرینی که طعمی جدید و منحصر به فرد داشته باشد؛ شیرینی که طعم تأسیس این شهر را برای همیشه زیر زبان اهالی‌اش ماندگار کند. حتماً زن‌های شهر دور هم جمع شده‌اند. هر کسی هر چه می‌دانسته گفته است؛ از ترکیبی جادویی که پیرزنی سینه به سینه از مادرانش به ارث برده است تا بررسی شیرینی شهر‌های دیگر و نوع پختشان. هر زنی تجربه‌اش را تعریف می‌کند و دست آخر به ترکیبی می‌رسند که شده «نان خرمایی معروف کرمانشاه». این شیرینی، ترکیب شیرینی‌های اصیل ایرانی را به یاد می‌آورد و اصالت و امضای شیرزنان خوش‌سلیقه کرمانشاهی را در دورن خودش نهفته دارد. شیرینی‌ای که شاه تمام شیرینی‌های آن خِطه است: شیرینی کرمانشاه.

از اینجا: خرید شیرینی نان خرمایی کرمانشاه، بدون نگهدارنده‌های شیمیایی