با سلام - با سلام، جهان جای بهتری است

چگونه از گلیم در دکوراسیون منزل استفاده کنیم؟

شاید باورمان نشود که استفاده از گلیم، این هنر خاورمیانه و شمال آفریقا، چطور در دل طراحی خانه‌های مدرن جا باز کرده. یکنواختی و خلوتی که ارمغان شرق آسیا برای طراحی خانه بوده است، گویی در سالهای اخیر مکمل خود را در هنر خاورمیانه پیدا کرده است. استفاده از عناصر شلوغ و پر از حیات و سرزندگی که در هنرهای سنتی این منطقه است به خوبی می‌تواند یکنواتر و ملال شرق آسیایی خانه هامان را برطرف کند.  

استفاده از گلیم در پذیرایی

غالباً دیوار خانه‌های ما با رنگ‌های روشن (سفید، کرم، استخوانی) رنگ‌آمیزی شده‌اند. حال اگر مبلمانی با رنگ‌های پخته (رنگ‌هایی با غلظت خاکستری زیاد: قهوه‌ای سوخته، سرمه‌ای، خاکستری) داشته باشیم، استفاده از گلیم با طرح‌های درخشان و رنگ‌های اشباع می‌تواند فضای پذیرایی را شاد و گرم کند.

حتی اگر در مبل‌مانتان رنگ‌های روشن ولی سرد زیاد به کار رفته است، بهتر است گلیم با رنگ‌های گرم استفاده کنید، اما از رنگ‌های اشباع دوری کنید. اگر رنگ گلیم پخته باشد در طولانی مدت حس آرام بخشی خانه را از بین نخواهد برد.  

استفاده از کف‌پوش گلیم، به ویژه گلیم‌های کهنه و جاخورده، خانه‌هایی با کف سرامیک و پارکت براق را گرمتر نشان میدهد. ترکیب گلیم با دکوراسون چوبی که دیگر محشری از «آرامش در تنهایی» رقم میزند.

لزومی ندارد گلیم را در همان شکل سنتی به کار بگیریم. کوسن‌ مبل‌ها یا روکش خود مبل می‌تواند از  گلیم  باشد. استفاده از گلیم به عنوان تابلو و رومیزی هم زیبایی خاصی به خانه می‌دهد.


استفاده از گلیم تاق خواب

آنچه در اتاق خواب مهم است حس آرامش و گرما است. رنگ‌آمیزی سرد دیوارها (سفید، آبی) می‌تواند آرامش را به همراه داشته باشد، اما افزودن یک گلیم با رنگهای پخته می‌تواند در عین حفظ آرامش اتاق خواب، به آن گرما ببخشد. در اصل، انتخاب رنگ‌بندی خانه به سلیقۀ شخصی مرتبط است، اما برای حفظ نکتۀ بالا پیشنهاد می‌کنم از رنگهای درخشان در اتاق خواب استفاده نکنید.

 

استفاده از آشپزخانه

معمولا در روانشناسی رنگ، برای مکانهایی که حضور در آنها دائمی نیست و نیاز دارد که شور و گرمای خاصی داشته باشند، رنگهای گرم را پیشنهاد می‌کند. اگر این شانس را دارید که آشپزخانه‌تان به اندازۀ یک کفپوش جا داشته باشد، گلیمی با رنگ‌های درخشان و گرم می‌تواند انتخابی اشتهابرانگیز باشد.

اقتباس مدرن

شاید استفاده از فرشهای سنتی توی کت بسیاری از ما مدرن‌پسندان نرود. خب اشکالی ندارد. استفاده از عناصر شرقی در طراحی داخلی، چنان رو به افزایش است که شرکتهای تجاری را وادار کرده محصولاتی با درونمایۀ شرقی تولید کنند. محصولاتی که در نگاه نخست متوجه اقتباس شرقی آن خواهیم شد، اما چنان هوشنمدانه طراحی شده اند که حس مدرن‌پسندی ما را نیز اغنا می‌کنند. استفاده از این محصولات میتواند پیوندی روزآمد بین خانۀ ما و گذشتۀ فرهنگی‌مان ایجاد کند.

 

30 مرداد 1396 نوشته : تحریریه دسته : یادداشتهای استاد علی بهمنی

نظر شما درباره این محصول
برای ثبت نظرات، نقد و بررسی شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. ( ورود - ثبت نام )