با سلام - با سلام، جهان جای بهتری است

روش‌های نگهداری و شست و شوی "پته"

اشاره:
این یادداشت آشنایی با پته نیست. بلکه یک قدم جلوتر و درباره شست و شو و روش‌های نگهداری از آن است. پته دوزی نوعی رودوزی ایرانی است روی پارچه. بخیه‌های نخی و رنگی که تمام سطح پارچه را با نقش‌هایی ذهنی می‌پوشاند. این یادداشت را  غرفه پته سرای خاتون فرستاده است.


روش‌های نگهداری و شست و شوی "پته"
در این یادداشت قصد دارم نگهداری و شستشوی پته را توضیح بدهم.

چرا باید پته را بعد از دوخت شست؟
مهم‌ترین دلیلش برطرف کردن بوی پشم است. چون شال و نخ پته از پشم طبیعی گوسفند ساخته می‌شود و طبیعتا بو می‌دهد.
پاک شدن طرح‌های چاپی که روی پته خام بوده است (طرح‌های چاپی توسط جوهرهای حلال آب انجام می‌شود)
عدم جذب حشراتی که باعث آسیب رساندن به پته می‌شوند.
و تمیز شدن پته بعد از دوخته شدن

چطور پته را باید شست؟
برای شستشوی پته ابتدا مقدار کمی مایع رخت شویی یا صابون رخت‌شویی رنده شده یا مایع ظرف‌شویی بدون آنزیم را درون ظرفی و در آب سرد حل کنید. سپس پته را درون درون ظرف انداخته و به زیر آب فرو ببرید تا کاملا خیس بخورد. پته را به مدت چند دقیقه درون ظرف تکان داده و بچرخانید. پس از آن پته را چندین بار آبکشی کنید تا آب خارج شده از پته زلال شود.
سپس پته را درون ماشین لباسشویی انداخته و آن را در حالت خشک کن قرار دهید تا آب پته کاملا گرفته شود. در آخر پته را به صورت نم‌دار روی سطحی صاف در فضای آزاد پهن کنید تا پته شما خشک شود.

 چند نکته تکمیلی بعد از شست و شوی پته:
1-    پته را بایستی به طور کامل بدوزید و قبل از اینکه آن را ریشه کنید بشویید.
2-     برای شست شوی پته از مواد شوینده غیرآنزیم‌دار استفاده کنید و مایع را ابتدا کاملا در آب حل کنید.
3-    پته را نباید به هیچ عنوان با آب گرم بشوییم زیرا شال و نخ پته از جنس پشم گوسفند است.
4-    بعد از شستن پته با آب سرد باید سریعا آن را خشک کرد زیرا نم ماندن پته برای مدت زیاد می‌تواند باعث رنگ دادن نخ‌های پته شود.
5-    بهترین زمان برای شستن و خشک کردن پته یک روز گرم و آفتابی است.
6-    برای خشک کردن پته نباید آن را در جایی قرار دهیم که به مدت زیادی در معرض مستقیم نور آفتاب باشد.
7-     برای شست وشوی پته هرگز آنها را چنگ نزنید و از مواد پاک کننده مانند آب ژاول، کلر و دیگر مواد سفیدکننده استفاده نکنید.
8-    برای خشک کردن پته هرگز نباید آن را روی بند لباسی پهن کرد چون ممکن است باعث کش آمدن پته مرطوب شود.
9-     برای شستن پته هرگز از ماشین‌های لباسشویی اتوماتیک استفاده نکنید، زیرا دور زیاد این ماشین‌ها هنگام شستشو باعث پرز پرز شدن پته می شود.
10-    هیچ زمانی پته‌های سفید و رنگی را با یکدیگر نشویید زیرا ممکن است باعث رنگ پذیری پته‌های سفید شود.
11-     برای شستن و خشک کردن پته می‌توان از ماشین‌های دوقلوی قدیمی نیز استفاده کرد، زیرا دور چرخش این ماشین‌ها کم است و مدت زمان شستشو را می‌توان به صورت دستی (معمولا ده دقیقه) تنظیم کرد.
12-     اگر شستن پته در منزل برای شما مقدور نیست پته را به خشک‌شویی‌های معتبر که قبلا این کار را انجام داده‌اند یا پته فروشی‌ها بسپارید.

نحوه اتوکشی پته

اتوکشی پته بایستی حتما توسط اتوهای بخار انجام شود و توصیه می‌شود که حتما این کار را به مراکز خشک‌شویی معتبر یا متخصصین پته بسپارید.
پته‌های تازه دوخته شده دارای چین و چروک زیادی می‌باشند که باید توسط متخصصین این کار یا اتوشویی‌های معتبر کاملا صاف و نورد بشوند.
برای اینکه اتو کشی پته بهتر و راحت تر انجام شود بهتر است پته را پس از شستن کاملا خشک کنید و قبل از اتوکشی کمی آن را با آب اسپری کنید.
برای اتوکردن پته در منزل هرگز نباید اتو را مستقیماً روی پته بگذارید، بلکه باید در پشت کار یک تکه پارچه نم‌دار سفید قرار داده و با قرار دادن اتو در حالت بخار این کار را انجام دهید.

 

 

چند نکته مهم برای نگهداری از پته
1-  برای جلوگیری از آسیب دیدگی پته‌ها و مصون ماندن آن از حشرات موذی پته‌ها را باید در جای خنک نگهداری کرد به طوری که هوا در آنجا جریان داشته باشد.
2- نگهداری پته در چمدان و انباری کار مناسبی نیست و بهتر است حتی الامکان به صورت قاب گرفته یا رومیزی استفاده شود.
3- برای نگهداری پته‌ها درون چمدان و انباری پته را باید درون یک پارچه نخی همراه با صابون‌های معطر نگهداری کنید. (در قدیم به جای صابون از تنباکو، نفتالین و … استفاده می‌شد.)
4- پته‌های دارای دوخت خوب و مرغوب پس از گذشت سالیان که سنی از آنها بگذرد و نمونه‌های آنها موجود نباشد با ارزش‌تر خواهند شد و آنتیک محسوب می‌شوند.
5- تا آنجا که ممکن است از شست وشوی پته‌ها خودداری کنید زیرا باعث فرسایش پته‌ها می‌شود.
6-  در مورد نگهداری آثار پته دوزی نکته مهم این که سعی شود روکش سلفون یا شیشه روی آن قرار داده شود تا محصول تمیز مانده و نیاز به شستشو پیدا نکند.
7- پته‌ها باید از هر گونه گرد و غبار به دور باشند تا نیاز به شستشو در آنها کاهش یابد.
8-  پته‌ها را دور از تابش نور خورشید نگهداری کنید زیرا نور خورشید باعث رنگ رفتگی پته خواهد شد.
9- برای پته‌هایی که کاربرد تابلو دارند بهتر است قاب همراه با شیشه روی پته نصب شود تا از نشست گرد و غبار روی پته جلوگیری شود.
10-  پته‌هایی که با شیشه قاب گرفته می‌شوند نیاز به مقوایی که در قاب سازی‌ها پشت تابلوها نصب می‌شود ندارند. زیرا بهتر است هوا در پشت پته و تابلو جریان داشته باشد.

 

24 مرداد 1396 نوشته : احمد مدقق دسته : راهنمای محصولات

نظر شما درباره این محصول
برای ثبت نظرات، نقد و بررسی شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. ( ورود - ثبت نام )