با سلام - با سلام، جهان جای بهتری است

بازار اجتماعی یعنی چه واقعا؟

دیشب تا صبح با عیال در باب مفهوم بازار اجتماعی  صحبت کردم. جالب بود. گفتم: ببین بازار را که همه می شناسیم. جایی است برای جمع شدن و گشت و گذار؛ یا نه، جایی است برای جمع شدن و خرید و فروش؟ هر وقت می رویم بازار فقط برای خرید و فروش می رویم؟ عیال بنده اینطور فکر نمی کرد و اتفاقاً برخی گزارشهای زبانشناختی موید ایشان است؛ مرحوم علامه دهخدا معتقد است بازار در زبان پهلوی "واچار" تلفظ می شده  و مثلاً سوق الاهواز (بازار خوزستان) را "هوجستان واچار" می گفته اند. البته این کلمه ی "واچار" قبل از آن، شکل دیگری داشته؛ "آباکاری" که در زبان پارسی باستان کاربرد داشته و بعداً تبدیل به "واچار" شده و در زبان فارسی دری به شکل "بازار" در آمده است.
"آباکاری" مرکب از دو واژه ی "آبا" به معنای محل اجتماع، و "کاری" به معنای چریدن و گردش کردن است. براین پایه به نظر می رسد نظر مرحوم علامه دهخدا به نظر عیال بنده در زمینه ی کارکرد و معنای بازار نزدیک تر است.  
اجتماعی اما کلمه ای عربی است از ماده "جمع" در باب افتعال که در فارسی هم به صورت اسم (به معنای جماعت، گروهی از مردم) و هم به صورت مصدری (گِردآمدن) بکار می رود. با این حال در ترکیب "بازار اجتماعی" معنای دیگری مراد است. این ترکیب هر چند شبیه ترکیب "شبکه های اجتماعی" است و ذهن امثال من را به سمت شبکه های مجازی سوق می دهد اما چندان ضرورتی ندارد که یک بازار اجتماعی حتماً در بستر فضای مجاز شکل بگیرد. بازار اجتماعی بازاری است که مبتنی و بر اساس پذیرش "مسؤلیت های اجتماعی" تاسیس شده و کار می کند.
پس لازم شد بدانیم ترکیب مسؤلیت اجتماعی یعنی چه؟  عیال گفت می دونم. راست هم می گفت می دانست. گفت: همین چیزا دیگه می گن نمی دونم: اونی که فقط فکر جیب خودشه مث کشتی سواریه که می خواد چوبِ زیر پای خودشو بشکونه و صندلی بسازه. یا اینکه می گن : آدم ها همه با هم دنبال علاقه هاشون راه می افتن. تک تک به جایی نمی رسن.
بله از این دست جمله ها را می شود لابه لای حرف ها و نوشته های اقتصاد دانان و سیاستمداران پیدا کرد. و همگی می خواهند بگویند: نمی شود بدون رفاه و سعادت همه گیر (اجتماعی) به رفاه و سعادت فردی و انسانی رسید. 
با این توضیحات مشخص شد: بازار اجتماعی جایی است برای گشت و گذار و خرید و فروش؛ با این تفاوت که در بازار اجتماعی، مسؤلیتهای اجتماعی (رفاه و سعادت همه گیر) مد نظر قرار گرفته است؛ قرار است همه لذت ببریم و ترقی کنیم.

خوابمان پریده بود.

22 مرداد 1396 نوشته : تحریریه دسته : عیال مربوطه

کلیدواژه ها :
نظرات سایر کاربران
خسرو
خسرو
خسرو

لطفا دفعه دیگری که از شب تا صبح! با عیال
در این باره بحث کنید که
ساز و کار اجتماعی شدن بازار چیست؟ آیا بازار تمایلی به اجتماعی شدن دارد؟
بازاری که مصرف کننده، تعیین کننده رفتارش است و تولیدکنندگان و بازاریان، در چارچوب عرضه و تقاضا و برای کسب سود و خالی کردن جیب مصرف کنندگان و خریداران، رقابت می‌کنند و شاید یا دست کم می توانند دست به تبانی و انحصار و ... بزنند.

آیا نیرویی خارج از بازار باید این مسئولیت اجتماعی را از دو طرف بازار، یعنی تولیدکنندگان و مصرف کنندگان، بخواهد و آیا مجاز است برنامه ای را برای یک طرف یا دو طرف تحمیل و اجرا کند؟

البته که خواهید گفت دلیل اصلی در این جا، فرهنگ و سنت است اما از مباحث بیرون از راهبردهای فرهنگی و اجتماعی برایمان بگویید.

آیا تشکیل بازار اجتماعی واقعی ممکن است؟

سپاس فراوان
خواب های خوب ببینید
پاسخ از مهدی خسروی:
خسرو جان حتماً درمورد سؤال های مناسب و به جای شما صحبت می کنم. البته اگر عیال مربوطه به ادامه این بحث رغبت داشته باشند
نظر شما درباره این محصول
برای ثبت نظرات، نقد و بررسی شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. ( ورود - ثبت نام )