با سلام - با سلام، جهان جای بهتری است

تحلیل تصاویر غرفه "گشتا هنر"

تحلیل گر: یاسر محدثی

«غرفه گشتاهنر» یکی از غرفه‌های بازارچه صنایع دستی در سایت باسلام است که در آن محصولات عروسکی و تزئینی ارائه می‌شود. الهام سوادکوه طراح این عروسک‌ها می‌گوید: «هدفم احیا فرهنگ ایرانی است.» ایده‌ی خانم سوادکوه ساخت عروسک‌هایی بومی و پارچه‌ای است که از روی شخصیت‌های واقعی در شهرستان فریدن در استان اصفهان اقتباس شده است. گشتاننه، ننه آویشن، شه پر ننه، حاج مسلم، گلشا ننه و .... از سری عروسک‌هایی است که تاکنون در غرفه گشتاهنر ارائه شده است.

از سویی مدیریت غرفه در سایت باسلام و بارگذاری محتوا اعم از متن و مدیا در حوزه اختیارات خود تولیدکنندگان است و تیم باسلام سعی می‌کند بیشتر نقش مشورتی و نظارتی داشته باشد. متن خودنوشت، عکس محصولات، ویژگی کالاها و هر توضیحی که برای غرفه می‌آید به انتخاب خود تولیدکننده است. آنچه در ادامه می‌بینید تحلیل و مشورت گرافیست مجموعه باسلام، یاسر محدثی پیرامون عکس‌های محصولات عروسکی غرفه گشتاهنر است.

 

چند نمونه از تصاویر این غرفه

ننه اویشن      

 

عکس ها خوب هستند و به لحاظ زیبایی نمره خوبی می‌توانند داشته باشند.

 چند تا نکته :

1.  اندازه عروسک‌ها به درستی مشخص نیست. با توجه به اینکه صحنه سازی صورت گرفته چشم برای تصور اندازه واقعی عروسک  خطا می‌کند. مثلا در این عکس واقعا نمی شود تشخیص داد  اندازه عروسک چقدر است.

برای رفع این اشکال باید از وسایل و نشانه‌ای در کنار کالا استفاده کنید که به مخاطب ذهنیت بدهد  که سایز عروسک چند است و بهتر آن است از وسایلی استفاده کنید که همه با اندازه آن اشنا هستند. مثلا گذاشتن یک خودکار در کنار محصول و یا یک سکه و یا یک حبه قند و ... اینها چیزهایی است که همه دیده‌اند و اندازه آن را در ذهن دارند و اگر در کنار محصول باشد مقیاس بندی ذهنی درست انجام می‌شود. البته شاید بگویید که تصویرم خراب می‌شود و به موضوع شاید نتوان ارتباط داد. اگر چنین است حتما تصاویر ساده و بدون صحنه دیگری از کالا بگیرید تا این مقیاس بندی درست شکل بگیرد. پس به یک عکس اکتفا نکنید. نمونه مثل این

 

 

2. از محصولاتتان حتما یک عکس کامل و تمام قد و شفاف و بدون فلو شدن هم باید داشته باشید. در این عکس واقعا مشخص نیست که نیم تنه عروسک چه شکلی است و پاها چطوری به بدن متصل شده است و اصلا نحوه ایستادن و استقرار عروسک چگونه است.

در اکثر تصاویر شما این موضوع هست و اینکه عروسک چگونه می ایستد جای سوال است و اگر واقعا امکان ایستادن ندارد و حتما باید به چیزی تکیه داده شود این باید در یک تصویر جداگانه و ساده به صورت واضح توضیح داده شود. مثلا در تصویر زیر کاملا مشحص هست که عروسک به تنهایی قابل ایستادن نیست و باید به جایی تکیه داده شود . مثل این عکس باشد

 

 

 

 3- در مورد آرم واترمارک گذاری روی کار هم یک نکته را باید در نظر داشت که شاید در دنیای مجازی  ایران مرسوم باشد که روی عکس نوشته بیاورند. ولی این کار اصلا کار حرفه‌ای نیست و شما توی هیچ سایت حرفه‌ای ایرانی و خارجی این پدیده را نمی‌بینید.
آرم و مارک گذاری همیشه جزو دغدغه‌های عکاسان و گرافیست‌ها بوده و اینکه کجای تصویر امضایشان را بگذارند تا اصل عکس تحت تاثیر قرار نگیرد، همیشه جزو چالش‌ها بوده و هست. اینکه نوشته‌ای بزرگ را روی تصویر محصول بگذاریم، اولین چیزی است که به ذهن می‌رسد و اتفاقا همین اولین ایده تصویر را خراب می‌کند.
 و اگر فکر کنیم  که با این کار کسی نمی‌توانند کار را کپی کند  تصور درستی نیست. چون اگر کسی بخواهد از آن کپی بگیرد و فوتوشاپ کار باشد حذف اینها برایش کاری ندارد. پس عکس‌های قشنگ‌تان را با این نوشته‌ها خراب نکنید.

 

 

28 خرداد 1396 نوشته : سپهری دسته : کارگاه ارتقا و بهبود غرفه

نظرات سایر کاربران
علی محمدقاسمی
علی محمدقاسمی
علی محمدقاسمی
خیلی خوب بود. اگر این حرکت به صورت دوره‌ای برای غرفه‌های دیگه هم انجام بشه خیلی عالیه.
مهدی خسروی
مهدی خسروی
مهدی خسروی
و کاش لینک های متن نیز به خوبی و روشنی مشاهده می شد و ما را برای کلیک کردن وسوسه می کرد!
پاسخ از محمدرضا:
سلام

برای بهتر دیده‌شدن لینک‌ها نیاز به اعمال یک استایل جدید در قالب بلاگ است،
که به امید خدا همین روزها انجامش می‌دهیم.
نظر شما درباره این محصول
برای ثبت نظرات، نقد و بررسی شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. ( ورود - ثبت نام )