با سلام - با سلام، جهان جای بهتری است

روغن کندش چیست و چه خواصی دارد؟

بسیاری از ما به دلایلی مانند استرس، انواع بیماری‌ها، شرایط محیطی و یا کم‌خونی دچار ریزش مو می‌شویم. در این میان هر یک از اطرافیان، شیوۀ متفاوتی برای درمان ریزش مو به ما پیشنهاد می‌دهند. یکی از شیوه‌هایی که جهت تقویت و درمان ریزش موی سر از سوی گروه‌های مختلف توصیه شده است روغن زدن به موهاست. چرب کردن مو به‌ عنوان شیوه‌ای سنتی در میان بسیاری از فرهنگ‌ها برای نرم‌تر و درخشانتر شدن مو انجام می‌شود. اما گیاه کندش در میان دیگر روغن‌ها از جمله روغن زیتون و نارگیل، به دلیل تأثیر چشمگیری که در رشد و تغذیه موها دارد، از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

 

گیاه کندش چیست؟

کندش گياهي پايا با ساقه‌اي كوتاه و ريشه‌اي قوی است که در انتهاي شاخه‌هاخوشه‌ای از گل‌های زرد متمايل به سبز می‌روید. این گیاه در کشور هندوستان رشد می‌کند و از ریشه آن به شکل پودر یا برای روغن‌گیری استفاده می‌کنند. ريشه گياه شامل آلكالوئيدهاي سمی است كه منبسط كننده عروق و کاهش فشار خون می‌شود. از این گياه در تركيبات پمادها استفاده می‌شود كه براي ماساژ آرام‌کننده دردهاي عصبي و ضد روماتيسم تهيه می‌شوند. جالب آنکه اثرات دارویی این گیاه می‌تواند تا 20 سال خواص خود را حفظ کند. پودر اين گياه به چشم آسيب می‌رساند و باعث عطسه شديد می‌شود، پوست را به طور موضعی بي‌حس مي‌كند و خوردن یک تا دو گرم آن مرگ‌آور است.

 

تأثیر کندش در رویش مو

افراد زیادی که دچار ریزش مو هستند به دنبال روشی برای درمان بیماری خود بعضی به سمت مواد شیمیایی می‌رو‌ند اما برخی استفاده از داروهای گیاهی را مکمل خوبی برای روش‌های شیمیایی می‌دانند. روغن کندش (کندس،ریشه کارزان، کندشه،رقیقه) با نام علمی Gypsophila struthium یکی از راه‌های سنتی درمان ریش مو است. گیاه کندش که برخی آن را به دلیل تأثیر فوق‌العاده دارویی‌اش گیاه معجزه‌گر نامیده‌اند، دارای خواص بسیاری است؛ اما مهم‌ترین خاصیت و ویژگی آن رویش مجدد مو است. این گیاه با خون‌رسانی مجدد به  ریشه مو می‌تواند آن را تحریک کند تا موهای جدیدی بر پوست برویاند و با تقویت ریشۀ مو، در پرپشت شدن موی سر  و ابرو بسیار مؤثر است. این گیاه از دیرباز در میان اطبای ایرانی شناخته‌شده است، به‌طوری‌ که «حکیم محمد مؤمن حسینی» از اطبا دوره شاه طهماسب صفوی در کتاب تحفه حکیم مؤمن ادعا کرده که حتی باعث رویش مو از کف دست می‌شود.

 

دیگر خواص گیاه کندش

در طب سنتی از این گیاه علاوه بر رویش مجدد مو، استفاده‌های فراوانی می‌شود که از جملۀ این فواید می‌توان به این موارد اشاره کرد:

  • بازکننده گرفتگی‌های بینی.
  • حل‌کننده باد بینی و اخلاط غلیظ وخارج کننده آن‌ها به صورت عطسه.
  • رفع بی‌حسی در اعضا.
  • بر طرف کردن بیهوشی‌های ناشی از صرع.
25 تیر 1396 نوشته : تحریریه دسته : یادداشتهای استاد علی بهمنی

نظر شما درباره این محصول
برای ثبت نظرات، نقد و بررسی شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. ( ورود - ثبت نام )