با سلام - با سلام، جهان جای بهتری است

چند راه ساده برای عکس‌های بهتر با موبایل

حالا که گوشی‌های هوشمند هم از نظر سخت‌افزاری و هم از نظر نرم‌افزاری پیشرفت‌های فراوانی داشته‌‌اند، انتظار می‌رود که کیفیت عکس‌ موبایل‌ها قابل رقابت با دوربین‌های عکاسی باشد، البته هنوز هم کیفیت بسیاری از عکس‌های موبایلی به نکاتی غیر از قدرت دوربین بستگی دارد.

حالا که گوشی‌های هوشمند هم از نظر سخت‌افزاری و هم از نظر نرم‌افزاری پیشرفت‌های فراوانی داشته‌‌اند، انتظار می‌رود که کیفیت عکس‌ موبایل‌ها قابل رقابت با دوربین‌های عکاسی باشد، البته هنوز هم کیفیت بسیاری از عکس‌های موبایلی به نکاتی غیر از قدرت دوربین بستگی دارد. در این‌جا به بعضی از این موارد اشاره می‌کنیم.

1.  لنز دوربین موبایل مهم است، تمیز نگهش دارید.
شاید ساده به نظر برسد ولی لنز دوربین موبایل به خاطر نماس با انگشتان دست یا پرز‌های لباس و غبار محیط، معمولا نیاز به تمیز شدن دارند. بهترین راه برای تمیز کردن این لنزها، استفاده از پارچه‌های مخصوص لنز یا شیشه عینک است. 

 

2. تا وقتی نور محیطی هست، چرا فلش بزنیم!

نور روز بهترین منبع نور، برای عکاسی است. اگر بیرون خانه هستید، از دستش ندهید و اگر داخل خانه‌اید، سوژه عکاسی را نزدیک پنجره‌ای ببرید تا از نور طبیعی استفاده کنید. به هر دلیل اگر نور طبیعی فراهم نبود، از نورهای مصنوعی مثل چراغ و شمع استفاده کنید. فلاش دوربین همیشه آخرین راه است و مطمئن باشید عکس‌های بدون فلاش‌تان به مراتب بهتر خواهند بود.

 

3. با زوم کردن کیفیت تصویرتان را کم نکنید.
 لنز دوربین موبایل‌ها مثل دوربین‌های حرفه‌ای عکاسی، امکان زوم کردن واقعی را ندارند، بنابراین به صورت دیجیتالی زوم می‌کنند و همین باعث افت کیفیت تصویر می‌شود.

اگر تصویر درشت‌تری از سوژه‌ می‌خواهید اولین پیشنهاد این است که نزدیک‌تر بروید و عکاسی کنید. اگر نمی‌شد باز هم زوم نکنید، روس سوژه فوکوس کنید و عکس بکیرید و بعد تصویر را برش بزنید.

 

 

 

4. از یک سه پایه استفاده کنید
لرزش دست، دشمن خونی عکس‌های شماست. موبایل‌ها هم مثل هر دوربین دیگری با کمک سه پایه تصاویر واضح و شفاف‌تری را ثبت می‌کنند. می‌توانید با تهیه سه‌پایه‌‌های کوچک و قابل حمل و نقل مخصوص موبایل، تجربه بهتری از عکاسی با موبایل داشته باشید. سه‌پایه کمک می‌کند تا در محیط‌های کم نور هم، تصاویری واضح و روشن بگیرید.

 

 

5. استفاده از  اپلیکیشن عکاسی
مانند اپلیکیشن های  Open Camera، A Better Camera و Manual Camera و .... برای گوشی های اندروید
و اپلیکیشن های Manual ، MuseCam، ProCamera و... برای گوشی های آیفون

6. ویرایش عکس‌ها پس از عکاسی
حتی بهترین عکاسان با پیشرفته‌ترین دوربین‌هایشان هم به محض این که عکسی انداختند به سادگی و بدون ویرایش آن را پست نمی‌کنند.  اپلیکیشن‌های ویرایش عکس بسیار زیادی نظیر Snapseed یا VSCO وجود دارند که هر کدام به شیوه‌های خاص خود اجازه می‌دهند عکس‌های خود را با افزودن فیلترها، تنظیم کردن روشنایی و کنتراست یا حتی اضافه کردن متن و استیکر بهبود دهید.

 

20 تیر 1396 نوشته : سپهری دسته : کارگاه ارتقا و بهبود غرفه

نظر شما درباره این محصول
برای ثبت نظرات، نقد و بررسی شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. ( ورود - ثبت نام )
; ;