با سلام - با سلام، جهان جای بهتری است

درباره سئو: SEO

چند پرسش جالب!

اگر شما مغازه خواربارفروشی (یا به قول امروزی‌ها سوپری) داشته باشید و امروز می‌خواستید کالای جدیدی را عرضه کنید که نان سنتی یکی از مناطق ایران است، چه جمله‌ای را می‌نوشتید و به شیشه مغازه می‌چسباندید؟ شاید بگویید این جمله: نان سنتی یزد رسید.

به نظر شما، برای عبارت «نان سنتی» واژه مشابه و معروف دیگری نداریم که بتوانیم استفاده کنیم؟ آیا «نان محلی» هم به این نوع نان‌ها اطلاق می‌شود؟ ممکن است عنوان «نان محلی کردستان» یا «نان محلی مازندران» را بیشتر از «نان سنتی کردستان یا مازندران» شنیده باشید. حتی احتمال دارد اهالی این مناطق از عنوان نان محلی بیشتر از نان سنتی خوششان بیاید. در این وقت، ترجیح می‌دهید کدام عبارت را در اطلاعیه پشت شیشه مغازه بنویسید؟

باز هم سؤال دارم! بعضی نان‌های سنتی یا محلی، اسم‌های خاص خودشان را دارند یا بعضی نان‌ها، «نان شیرینی» هستند. مثلاً کماج یا شلکینه. در این مواقع، چون خیلی‌ها با نام این نان‌ها آشنا نیستند، مناسب می‌بینید بنویسید: کماج، نان سنتی همدان رسید / نان شیرینی کماج رسید / نان شلکینه کردستان رسید.

حال اگر شما مغازه‌دار نباشید اما درباره طعم و خواص نان‌های سنتی یا نان‌های شیرینی سنتی مطلبی خوانده‌اید یا حرفی شنیده‌اید و به تهیه و مصرف آن علاقه‌مند شده‌اید، برای پرس‌وجو از دیگران و بویژه مغازه‌داران، از چه کلماتی استفاده می‌کنید؟

قصد من با طرح این پرسش‌ها این بود که ما در معرفی یا جستجوی محصولات خاص، دنبال کلمات مهم و کلیدی می‌گردیم و آن‌ها را به کار می‌بریم.

 

یافتن کلمات کلیدی

و اما آخرین سؤال را هم بپرسم! اگر شما خریدار این محصولات باشید و بخواهید در اینترنت جستجو کنید، از چه کلماتی استفاده می‌کنید؟

اما شما اکنون فروشنده محصولاتتان هستید و باید بفهمید و پیدا کنید که خریداران اینترنتی محصولاتتان، از چه کلماتی برای جستجو این محصولات استفاده کرده‌اند تا آن‌ها را در صفحه اینترنتی محصولتان به کار ببرید و در نتیجه، موتورهای جستجوگر (مخصوصاً گوگل)، صفحات شما را هم به این کاربران و خریداران اینترنتی نشان دهند.

پرسش‌ها و مثال‌های بالا را بهانه کرده‌ام تا جواب پرسش «سئو چیست» را در جمله قبل بدهم! اما توضیح بیشتر این که سئو (SEO)، تلفظ یک سر واژه انگلیسی از این عبارت است: Search Engine Optimization. ترجمه این عبارت «بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو» است. یکی از روش‌های سئوکاری، استفاده از کلمات کلیدی است که معنا و کاربرد آن را در مثال‌ها و حرف‌های بالا برایتان گفتم.

 

از سئو نترسید!

می‌شود درباره سئو و روش‌های آن خیلی نوشت (و شاید در قسمت‌های بعدی ـ به امید خدا) اما در این جا پیشنهاد من این است که بیشتر به فکر این باشید که برای مخاطب / خواننده / مشتری، متنی بنویسید که روان و مفید و کاربردی باشد. خودتان را جای آن‌ها بگذارید که ممکن است هیچ اطلاعی از محصول شما نداشته باشند. پس برایشان می‌توانید از معنای کلمات محصول، سابقه آن، طرز تهیه یا تولید، مواد اولیه و ... بنویسید.

اما قبل از نوشتن یا بعد از نوشتن متن اولیه و هنگام ویرایش و بازنویسی، کلمات کلیدی را پیدا کنید و به صورت مناسب و نه پر تکرار و بی‌مزه! در لابه‌لای متن بگنجانید.

 

کمک از گوگل ترندز

شاید بپرسید: خب، کلمات کلیدی را کجا پیدا کنم؟

برای این پرسش جواب کوتاه و مفصل وجود دارد! یک ابزار حرفه‌ای گوگل برای گزارش کلمات کلیدی و آمار استفاده از آن در بازه‌های مختلف زمانی یا مکان‌ها متفاوت جغرافیایی، گوگل ترندز است:

https://trends.google.com

در گوگل ترندز می‌توانید یک کلمه یا عبارت را وارد کنید و نتیجه را ببینید. همچنین می‌توانید میان چند کلمه یا عبارت، مقایسه انجام دهید تا میزان کاربرد آن را مشاهده کنید. به راحتی می‌توانید از گوگل ترندز استفاده کنید و نیز می‌توانید با جستجو عبارت «گوگل ترندز چیست» مطالب توضیحی درباره آن را پیدا کنید و بخوانید. همچنین می‌توانید از گوگل ترندز فارسی استفاده کنید:

https://trends.google.com/trends/?hl=fa

 

کمک از صفحه اول گوگل!

یک روش دیگر این است که کلمه یا عبارت مورد نظر خودتان را در صفحه اول گوگل تایپ کنید. در این موقع، هنگام تایپ، خود گوگل، کلمات و عبارت‌های نزدیک به کلمات و عبارت‌های شما را که دیگران به قصد جستجو تایپ کرده‌اند، نشان می‌دهد. همین کلمات را یادداشت کنید و با چند تای آن‌ها هم جستجوی گوگلی را انجام دهید.

در هر بار جستجو، به دو مورد توجه کنید:

اول، عناوین (به رنگ آبی) و توضیحات زیرنویس این عناوین را که در نتایج جستجو می‌بینید. در همین عناوین و زیرنویس‌هایشان، کلمات کلیدی را می‌توانید پیدا کنید.

دوم، نتایج سئویی که خود گوگل در پایین صفحه با عبارت «Searches related to» نشان و برای جستجوهای بعدی پیشنهاد می‌دهد. این‌ها هم کلمات و عبارت‌های کلیدی هستند که کاربران اینترنتی درباره کلمات مورد نظر شما، به کار برده‌اند.

همه این کلمات را یادداشت کنید و از میانشان بهترین کلمات کلیدی را استخراج کنید و در محتواهای مربوط به غرفه یا محصول در بازار اجتماعی باسلام به کار ببرید. البته در نام غرفه یا محصولات، برخی از مهم‌ترین کلمات کلیدی را استفاده کنید و سپس در خلاصه معرفی و معرفی کامل (توضیحات تکمیلی) غرفه یا محصول، کلمات کلیدی دیگر را به کار بگیرید.

 

14 مرداد 1396 نوشته : مهدی خسروی دسته : کارگاه ارتقا و بهبود غرفه , داستان

نظر شما درباره این محصول
برای ثبت نظرات، نقد و بررسی شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. ( ورود - ثبت نام )
; ;