کیف چرم میریان

کار دست و برخاسته از سلیقه زنانه
خانم میریان، حکایتی مادرانه از نقش‌زنی بر تن پارچه تا طراحی بر دل چرم.
  نمره غرفه (نسخه آزمایشی)
12 فروش
نمره غرفه یک عدد بین ۰ تا ۱۰۰ است که عملکرد مثبت و منفی غرفه را از ابتدای فعالیت غرفه نشان می‌دهد. غرفه‌هایی که خوش‌قول‌تر باشند، مشتری‌هایشان راضی‌تر باشند و محصولات بهتر و باکیفیت‌تری ارائه کنند، نمره‌شان بالاتر خواهد بود. بیشتر بدانید
تاسیس:
17 بهمن 95


" متاسفانه جستجو نتیجه ای در بر نداشت "
مطمئن باشید که کلمات را درست تایپ کرده اید
کلمه دیگری را امتحان کنید
کلمات کلیدی تایپ شده را کاهش دهید

قصه محصول

شاید قصه از روزی شروع شد که ...


از همان دوران یادگیری می‌دید بعضی از هم‌دوره‌ای‌هایش بعد از دوختن یک کیف پول، کار را رها می‌کنند. اما او ادامه داد و هرچه بیشتر می‌دوخت و پیش می‌رفت، کار را آسان‌تر می‌دید و تجربه بیشتری پیدا می‌کرد. اولین روزنه از جایی پیدا شد که برای نوزاد در راهش کوله‌ای چرمی دوخت. آن را میان سیسمونی فرزندش گذاشت و بعد، وقتی توجه اطرافیان را دید باور کرد می‌تواند. استقبال اطرافیان باعث شد کار را جدی‌تر دنبال کند. گستره کار به‌جایی رسید که کیف‌های متنوع چرمی، مانند کیف کارت بانکی، کیف پول زنانه و مردانه، کیف‌های دستی و دوشی، کوله‌ها، کیف‌های کودکانه و جامدادی‌ها، تنها بخشی از محصولات تولیدی تا امروزش هستند.
خانم میریان علاوه بر طرح‌های خود، از طرح‌های درخواستی مشتری‌ها نیز مشروط به قابل پیاده‌سازی روی چرم استقبال می‌کند. تمام کارها از دوخت دستی ظریف بهره‌مند هستند و چرخ‌های چرم‌دوزی در شکل‌دهی محصولات نقشی ندارند. الگوها روی چرم کشیده می‌شود، برش می‌خورد و بنا بر کاربرد محصول آسترکشی می‌شود. بعد چرم با خط‌‌کش و خودکار مخصوص، علامت‌زنی می‌شود و خط دوخت مشخص می‌گردد. بعد از سمبه خوردن هم نوبت به دوخت با نخ موم‌زده می‌رسد. رنگ و ابعاد محصول نیز بسته به نوع کاربری و خواست مشتری انتخاب می‌شود. همچنین با دورریزهای کار هم محصولاتی مانند کیف چهل‌تکه درست می‌گردد.
او هنرش را جاگیر نمی‌داند. معتقد است بعد از پهن کردن و برش چرم، دوخت را در هر حالتی می‌شود انجام داد. زمان‌بری هر سفارش را به طرح (مدل) کار و البته وقت خود مربوط می‌داند. می‌گوید اگر مداوم سر کار باشم، می‌توانم نمونه‌ای مثل کوله را یک‌روزه تحویل بدهم اما برایم مهم است که زندگی شخصی‌ام را تحت‌الشعاع کار قرار ندهم.
محصولات خانم میریان نام مخصوصی ندارند و بر اساس طرح‌ها سفارش داده می‌شود. برای مثال، کیف پول مردانه کتی، کیف‌دستی زنانه طرح ذوزنقه‌ای یا صندوقی، کیف دیپلمات مردانه و... . هرچند به نظر می‌توان نقاشی روی چرم را الهام گرفته از نقاشی روی پارچه دانست اما هنوز این طرح را روی چرم پیاده نکرده است؛ چون رنگ‌های روی چرم بعد از مدتی می‌ریزد و پس می‌دهد.
خانم میریان ابزارهای کاری متعددی برای کیف‌دوزی دارد؛ از انواع سمبه‌ها تا کاتر، خط‌‌کش علامت‌زن و قیچی مخصوص برش چرم، نخ موم‌زده، پرچ‌های آهن‌ربایی، دکمه‌ها، تزئینات کیف، آسترهای سوزنی و اشبالت (چرم طبیعی پُرزدار شده). چرم‌ها را از کوچه تلفن‌خانه که در اصفهان معروف است یا یراق‌فروشی‌ها تهیه می‌کند. چرم طبیعی گران‌تر و به مراتب مقاوم‌تراز چرم مصنوعی است و بر خلاف چرم مصنوعی که متری فروخته می‌شود در ابعاد 30 × 30 خریداری می‌شود. برای کارهای مردانه از چرم گاو که ضخیم‌تر و پسندشده آقایان است استفاده می‌شود و برای خانم‌ها از چرم بز یا شترمرغ که لطیف‌تر است.

درباره یک زندگی

زایش هنر از بطن سلیقه


دوست داشت کار دست خودش را به دست بگیرد؛ چیزی که حاصل سرپنجه خودش باشد. همین چندی پیش بود که خانم میریان به فکر افتاد گامی کوچک برای دلش بردارد. از آن جایی که دستی هم بر آتش هنر داشت و نقش‌های زیادی بر تن پارچه‌ها نشانده بود، به سراغ کاری رفت که ذوق و سلیقه، نقش چشم‌گیری در شکل‌دهی آن دارد ولی این بار قصد داشت هنرش را بر دل جنسی جاری کند که به نظر سخت می‌آمد و شاید جزو انتخاب‌های اول هر کسی نباشد؛ چرم!
خودش می‌گوید نه شناختی از کار داشتم و نه چرم‌ها را می‌شناختم. به مؤسسه خیریه «ثامن الاَئمّه» که نزدیک خانه‌اش بود رفت تا هنر کیف‌دوزی چرمی را در سه دوره چند جلسه‌ای که چند ماهی طول می‌کشید بیاموزد. شاید خودش هم نمی‌خواست آن قدر جدی پیگیر شود و به قدر دل‌خوشی کوچکی راضی بود اما این روزها هرچند این هنر در کنار سایر کارهای این بانو قرار دارد ولی به حاشیه نرفته و آن‌ قدر حضورش جدی است که حالا بعد از سپری شدن چند سال و با وجود مشغله‌های همسری و مادری، جای خود را حفظ کرده است. سلیقه‌ای که قد کشیده و قصه‌های زیادی را در قالب کیف‌های دست‌دوز روایت می‌کند. شاید هم عادتی دل‌چسب که حتی زمان دیدن برنامه‌های تلویزیون هم کنار گذاشته نمی‌شود. حتی وقتی خسته می‌شود یا بی‌حوصلگی سراغش می‌آید سراغ جعبه سحرآمیز ابزار می‌رود و همه خستگی‌ها را صرف هنری می‌کند که پابلندی کرده و از کیف شخصی و منزل، به یکی ـ دو فروشگاه سرک کشیده است.

درباره یک مکان

خانم میریان چون قصدش تولید انبوه نبوده است، کارگاهی ندارد اما دوست دارد کارش را گسترش دهد و حتی در فکر کارگاهی کوچک است تا به اشتغال‌زایی و آموزش بپردازد. او به دنبال مدرک، گواهی یا مجوزی برای آموزش نیست و چون از پس کار برمی‌آید و لازم نیست در دوره‌ای شرکت کند، به فکر افتاده تا تولیدهایش را متنوع‌تر کند و نمونه‌هایی از پالتو، پادری، رومیزی و ... چرمی را که تا کنون ندوخته بدوزد.
آرزوی او بیرون کشیدن هنر از کنج خانه و معتبر کردن آن است. از همه مهم‌تر رونق دادن به هنری که می‌تواند ورای هنر بودن، به کمک بازار هم بیاید. خانم میریان طرح‌ها را مادری می‌کند و از محصولاتش مادرانه سخن می‌گوید. آن ‌چه که روزی رؤیا بوده، حالا بر جان چرم‌ها نشسته است. محصولات او، نمونه بارز نقش خیال است بر جان چرم.

ارزشش را دارد

کار دست است و هنری برخاسته از سلیقه زنانه. از چرم طبیعی است که دوام بیشتری دارد، به‌راحتی نمی‌سوزد، برابر سرما و گرما مقاوم است، حالت خود را حفظ می‌کند و بوی طبیعی دارد و از همه مهم‌تر پوسته‌پوسته و پاره نمی‌شود. این محصولات در برابر سنگینی پایدارند و با طرح‌های متنوعی که دارند انتخاب را گسترده‌تر می‌کنند.
و البته گامی بجا برای تقویت صنایع‌دستی و رونق آن است. نمونه این کار، کیف کارت‌های چرمی همسرشان است که تا حالا بسیار استفاده شده و راضی بوده‌اند.

برای ارسال نظر وارد شوید. جهت ورود اینجا کلیک کنید.
  اعضای غرفه:

  صاحب غرفه:

  خانم میریان
  این غرفه در سراسر وب:
  
  نماد اعتماد الکترونیکی
  بسط و گسترش مطالب باسلام برای اهداف غیرتجاری و با لینک به منبع باعث خرسندی ماست