با سلام - با سلام، جهان جای بهتری است

مزرعه زیتون فدک

تولید کننده چند محصولی
خلاصه
از کشت زیتون تا فراوری آن (روغن فرابِکر زیتون)
آقای بلندنظر از آنان است که خاک را به زحمت کیمیا کرده است!
همان کیفیت زیتون اسپانیا و یونان اما در خاک ایران!
قصه محصول
زمستان 1386 ←مجتمع «کشت و صنعت زیتون فدک»
برف می‌بارید. چند روز پشت سر هم برف می‌بارید. باد، برف‌های ریخته شده روی زمین را بلند می‌کرد و قدم زدن در هوای برفی مشکل می‌شد. برف آن سال برای همه خاطره شد. زمین و آسمانِ برفی، در دشت‌ها و بیابان‌های اطراف بیشتر به چشم می‌آمد. حتی در مزرعه و باغ‌ِ آبادی به نام «فدک» در کیلومتر پانزده جاده قدیم قم ـ کاشان. سرما درختان باغ را خشکانده بود. هیچ درختی در مزرعه فدک در برابر آن همه سرما نتوانسته بود تاب بیاورد، جز نهال‌هایی که در گلخانه در امان بودند و یک درخت دیگر! یک درخت زیتون در گلدانی فلزی، درست رو به روی گلخانه که برف‌های روی شانه‌اش را تکانده بود و آفتاب می‌گرفت. این درخت در ظاهر تفاوتی با انواع مشابه خودش نداشت اما این اول راه بود. تحقیقات جدی آقای بلندنظر ادامه پیدا کرد تا مدت‌ها بعد خبرگزاری‌ها و محافل علمی خبر تازه‌ای داشتند: گونه‌ی جدیدی از زیتون کشف شده است. مقاوم‌ترین درخت زیتون در برابر سرما به نام طوبی.

بیست و هفت سال قبل ←بیابانی در پانزده کیلومتری جاده قدیم قم کاشان
مسافرانی که بین قم و کاشان رفت و آمد می‌کردند، بیابانی پر از قلوه‌سنگ می‌دیدند و عده‌ای که در آن جا مشغول به کار بودند. فکر این که آن جا بخواهد باغ و مزرعه‌ای شود، بیشتر شبیه شوخی بود و به ذهن کسی هم راه پیدا نمی‌کرد.

امروز ← باغ و مزرعه‌ای آباد به نام «کشت و صنعت زیتون فدک»
دو بادگیر بلند و مزرعه‌ای آباد! تا چشم کار می‌کند سبزی و درخت است؛ 120 هکتار! بی هیچ دغدغه‌ای در مزرعه قدم می‌زنی و غرق تماشا می‌شوی. هیچ کس از تو چیزی نمی‌پرسد و مانع نمی‌شود. مثل یک بوستان عمومی، ورود و بازدید برای همه آزاد است. هر چه پیش‌تر می‌روی شگفت‌زده‌تر می‌شوی و قسمت‌های سازمان‌یافته و هماهنگ مجتمع بیشتر تو را سر ذوق می‌آورد. باغ زیتون، باغ پسته، گاوداری، بیست هکتار یونجه‌زار، واحد صنعتی فراوری زیتون، انبار محصولات، دامداری و ...، زنجیره‌ بی نقصی را به وجود آورده‌اند. هر یک از قسمت‌ها، قسمت دیگر را تأمین می‌کند. تفاله زیتون و یونجه‌، خوراک دام‌ها می‌شود و گاوهای مزرعه، در کنار شیردهی و پروار شدن، نیاز به کود طبیعی را برطرف می‌کنند.
درباره یک زندگی
حتی قبل از سال‌هایی که سید احمد بلندنظر مطالعه درباره‌ زیتون و سفر به اسپانیا، سوریه و مصر را شروع کند، اطرافیانش پشتکار و جدیتش را دیده بودند. سابقه‌ خانوادگی‌اش را در کشاورزی می‌دانستند و درباره آرزوهایش چیزهایی شنیده بودند. ولی طرح «مزرعه فدک» خیلی بلندپروازانه به نظر می‌رسید. آباد شدن آن بیابان سنگلاخ بیشتر شبیه قصه‌ها بود. ولی حالا هشتاد هکتار از این مزرعه‌ پهناور زیر کشت زیتون است و سید احمد در کنار دو دخترش مدیریت این مجتمع بزرگ کشت و صنعت را به دست گرفته است. باغی که از نخستین قدم‌ها برایش زحمت کشیده است و قدم به قدمش جای پای خاطره‌ای از تمام آن سال‌هاست. به خاطر زحمتی که برای انواع محصولاتش کشیده است و تجربه‌ تمام این سال‌ها، خیالش از کیفیت محصول راحت است. محصولش به قدری شناخته شده است که برایش نیازی به تبلیغ نمی‌بیند. از شعارش که بپرسی، می‌گوید: «خوب تولید کن، تبلیغ نکن! با عزّت بفروش!»
او اکنون با این همه تجربه، پشتکار و اعتبار می‌تواند پشتوانه خوبی برای طرح‌های ملی زیتون و سایر فراورده‌های آن باشد. در حال حاضر، عضو شورای عالی زیتون کشور است و مزرعه‌اش علاوه بر افراد عادی، میزبان کارشناسان، پژوهشگران و مقام‌های مختلف داخلی و خارجی است.
درباره یک مکان
«مزرعه فدک» در پانزده کیلومتری جاده قدیم قم ـ کاشان قرار دارد؛ باغی بزرگ و سبز که از تولید نهال زیتون تا فراوری نهایی آن، همه در همین جا انجام می‌گیرد.
ارزشش را دارد
خرید از مزرعه‌ نمونه آسیا به خودی خود جذابیت دارد. علاوه آن که روغن زیتون فرابکر (Extra virgin) تولید می‌کند؛ فرابکر، یعنی بهترین نوع روغن زیتون که برای به دست آوردنش حرارت ندیده است.
در این مزرعه، کشت زیتون به شیوه « کانال کود» کشت می‌شود؛ طرحی ابداعی که اختراعش به نام همین مزرعه ثبت شده است. در این شیوه کودرسانی، هیچ سم و کود شیمیایی استفاده نمی‌شود. این یعنی، زیتونی کاملاً طبیعی و ارگانیک. همان چیزی که شما دنبالش هستید.
گواهی ها و تقدیرها
گواهی‌نامه‌ ثبت اختراع «کانال کود»
نشان استاندارد جهانی و اروپایی تولید محصول طبیعی
تشکیل «بانک ژنی زیتون» در مزرعه فدک با تأیید انجمن ژنتیک ایران
انجام مطالعات علمی بر روی انواع مختلف زیتون؛ مانند: بررسی‌های مورفولوژیک (مطالعه شکل و ریخت بافت زنده) و سیتولوژیک (مطالعه ساختار و ترکیب کروموزوم)
شناسایی بهترین گرده‌افشان برای سی نوع زیتون داخلی و خارجی
نگارخانه
نظرات سایر کاربران
نام
نام | 96.04.06, 12:20 ق.ظ
تا حالا چند بار از نزدیک داخل مزرعه‌ی فدک رفتم.
آقای بلند نظر به نظرم تو دسته‌ی کارآفرین‌های حکیم قرار میگیره.
غیر از این که تمام ویژگی های یک کارآفرین را داره، برای کارش حکمت و بینش هم داره و روی یک اصولی کار میکنه.

از این‌که زیتون را به عنوان موضوع کارش انتخاب کرده، تا این‌که وسط بیابان‌های قم شروع کرده به احداث مزرعه، تا شیوه‌های کاشت و برداشت ارگانیکی که یا خودش اختراع و ثبت کرده، یا از جاهای مختلف دنیا لایسنسش را اخذ کرده.

خلاصه من که خیلی هم از خود آقای بلندنظر، هم تیم ایشون که بخش زیادی‌ از تیم را خانواده‌ی خودش تشکیل داده، و هم محصولاتشان، خوشم آمده.

عمرشان و کسب‌وکارشان با برکت باشه ان شاء الله.
نام
نام | 96.05.20, 10:59 ب.ظ
من وهمسرم بیکار هستیم اگه آقای بلند نظر واقعا کارآفرین هستن مارااستخدام کنن که واقعا به کار احتیاج داریم.
نام
نام | 96.05.20, 11:43 ب.ظ
سلام.
با وجود مشكلات اقتصادى و بيكارى و بى كفايتى مسئولين در بوجود آوردن جامعه مصرف گرا، وجود افراد سختكوش و باانگيزه و توليدمحورى چون ايشان كه همچون نامشان داراى طبع واراده اى بلندنظر هستند، بسيار قابل تقدير و مايع شعف است.
دستهاى اين كشاورز و كارآفرين عزيز و خانواده محترمشان را با تمام وجود ميفشاريم.
فاتح
فاتح | 96.05.21, 10:08 ق.ظ
سلام کاش این پیام رو بخونيد.
زندگی حلال شما از وضعیت فرزندانتان بس هویداست
کاش قدرت داشتم شما را رئیس جمهور ایران میکردم ولی حیف این آرزوست
چون هم مومن هم متعهد هم متخصص و هم سخت کوشید.دست شما را میبوسم و شما را دیشب در کربلا دعا کردم و از خدا برای شما همنشینی با سلطان کربلا را خواستم
سید علی اکبر
سید علی اکبر | 96.05.21, 11:05 ق.ظ
با سلام
بنده برنامه مستند رو جدیدآ دیدم و وسعت کار استاد رو تازه لمس کردم .. خدا قوت .. انسانهایی مانند استاد هر 1000 سال یک بار بوجود میان. دست مریزاد..
امید مظلوم
امید مظلوم | 96.05.21, 1:41 ب.ظ
با درود فراوان خدمت استاد گرامی
مستند بسیار زیبا از شیوه ی زندگی وکار جنابعالی که قطعا باعث غرور بیشتر ما ایرانیان است دیده شد
مسلما رنج و زحمات شما در طول دروان پر بار عمر گرانبهایتان مورد تقدیر همه ایرانیان زحمتکش و خواهان بلندای نام ایران ، قرار خواهد گرفت
امید است غیرت و توانایی شما پند آموز ، برای همه ی ما باشد . خدا قوت استاد
نام
نام | 96.05.21, 1:51 ب.ظ
من خیلیییییییی احساس شعف کردم وقتی امروز برنامه مستند آقای بلند نظر رو از تلویزیون دیدم خیلی دلم میخواد با ایشون از نزدیک ملاقات کنم اگر مسیر ارتباطی با ایشون هست خواهش میکنم بفرمایین
نام
نام | 96.05.21, 3:44 ب.ظ
ضمن آرزوی سلامتی و موفقیت برای ایشان از مسئولین محترم تقاضا دارم شیوه های ایشان را در مدیریت و کسب و کار بیشتر نمایش دهند تا باعث افزایش دانش و تجربه دیگران نیز شود
Shirinbanoo
Shirinbanoo | 96.05.29, 10:25 ب.ظ
ندایی
ندایی | 96.05.31, 2:48 ب.ظ
قیمت زیتون درجه 2 از هفته قبل بیش از 7هزار تومان گران شده
ندایی
ندایی | 96.05.31, 2:51 ب.ظ
با سلام متاسفانه قیمتها از هفته قبل بیشتر شده است
pld407
فرهادی
فرهادی | 96.06.03, 11:30 ب.ظ
افزایش ناگهانی قیمت اتفاق خوبی نبود!
نام
نام | 96.07.15, 11:15 ب.ظ
بسته بندی حلب زنگ زده بود.
نام
نام | 96.07.22, 1:37 ق.ظ
اللَّهُ نُورُ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ مَثَلُ نُورِهِ کَمِشْکاةٍ فيها مِصْباحٌ الْمِصْباحُ في‏ زُجاجَةٍ الزُّجاجَةُ کَأَنَّها کَوْکَبٌ دُرِّيٌّ يُوقَدُ مِنْ شَجَرَةٍ مُبارَکَةٍ زَيْتُونَةٍ لا شَرْقِيَّةٍ وَ لا غَرْبِيَّةٍ يَکادُ زَيْتُها يُضي‏ءُ وَ لَوْ لَمْ تَمْسَسْهُ نارٌ نُورٌ عَلي‏ نُورٍ يَهْدِي اللَّهُ لِنُورِهِ مَنْ يَشاءُ وَ يَضْرِبُ اللَّهُ الْأَمْثالَ لِلنَّاسِ وَ اللَّهُ بِکُلِّ شَيْ‏ءٍ عَليمٌ35

یَرْفَعِ اللَّهُ الَّذِینَ آمَنُوا مِنْکُمْ وَالَّذِینَ أُوتُوا الْعِلْمَ دَرَجَاتٍ وَاللَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ خَبِیرٌ
خداوند کسانی را که ایمان آورده اند و کسانی را که علم به آنان داده شده است درجات عظیمی می بخشد و خدا به هر چه انجام دهید داناست. سوره مجادله- آیه 11
سپاس خدایی را که اوّل و آخِر وجود است، بی آنکه اوّلی بر او پیشی بگیرد یا آخری پس از او باشد؛ خدایی که دست هر چشمی از دامن دیدارش کوتاه است و فهم هر کبوتر توصیفگری از پرواز در آسمان وصفش عاجز.
به امید توفیق بیشتر این مزرعه بزرگ و باشکوه.
نام
نام | 96.07.22, 9:57 ب.ظ
لطفا بقیه محصولات مثل زیتون فله رو عرضه کنید
فرهاد تشكري
فرهاد تشكري | 96.08.01, 1:56 ب.ظ
موضوع: ماده 30 قانون توزیع عادلانه آب ولزوم معرفی ضابطین کارکنان وزارت جهاد کشاورزی
سلام علیکم
احتراماً همانطور که که استحضار دارید یکی از وظایف وزارت جهاد کشاورزی انضباط و بهره برداری صحیح از منابع آب در مصارف کشاورزی بر اساس موارد ذیل می باشد :
الف- مدیریت مصرف آب بعد از چاه جهت مصارف کشاورزی (انتقال)
ب- مدیریت مصرف آب رودخانه جهت مصارف کشاورزی
ج- مدیریت مصرف استفاده از پسآب فاضلاب جهت مصارف کشاورزی
اما به علت بی اطلاعی و یا کم کاری و بی توجهی عده ای از کارشناسان ودیگر ادارات متاسفانه لطمات جبران ناپذیری به منابع آبی استان به قم به شرح ذیل وارد شده است:
1- حفر چاههای غیر مجاز در حریم قنات یا صدور مجوز چاه در حریم قنات
2- ساخت وساز و یا کشت و کار در حریم قنات
3- برداشت بیش از دبی مشخص شده در پروانه بهره برداری
4- سوء مدیریت برخی از کشاورزان در استفاده از رهاسازی آب سد 15 خرداد .
5- عدم وجود اکیپ قانونی و فعال از طرف وزارت جهاد کشاورزی در خصوص جلوگیری از ادامه حفر چاه در حین اجرا با توجه به ماده 30 قانون توزیع عادلانه آب که اعلام می نماید : گزارش کارکنان وزارت نیرو و موسسات تابعه و کارکنان وزارت کشاورزی (بنا به معرفی وزیر کشاورزی) که به موجب ابلاغ مخصوص وزیر نیرو برای اجرای وظایف مندرج در این قانون انتخاب و به دادسراها معرفی شوند ، ملاک تعقیب متخلفین است و در حکم گزارش ضابطین دادگستری خواهد بود و تعقیب متخلفین طبق بند ب از ماده 59 آیین دادرسی کیفری به عمل خواهد آمد.
لذا با توجه اینکه شرکت سهامی آب منطقه ای در این خصوص ، خدمات مربوط به ضابطین ماده30 را به شرکت های غیر دولتی در قالب گروههای کشت و بازرسی واگذار کرده که ضمن اینکه اين گروهها حساسیت و تعهد اخلاقی لازم را در برخی امور (حفظ حریم قنات) ندارند به نظر میرسد سپردن یک امور حاکمیتی (حفظ و صیانت از منابع آبی) به شرکت های غیر دولتی منطقی نمیباشد.
با عنایت به موارد فوق و با توجه به اینکه طی سالیان گذشته در قالب اعتبارات عمرانی دولتی در کشور، سرمایه گذاری های کلانی در رابطه با پروژه احیاء ومدیریت قنات و دیگر سازه های انتقال وتامین آب صورت گرفته و حفظ و صیانت از این سرمایه ها در حکم حفظ و حراست از حقوق بیت المال میباشد ،در حال حاضر پیگیری و برخورد بامتخلفین از طرف کارکنان وزارت متبوع پشتوانه قانون محکمی ندارد. لهذا اينجانب پیشنهاد میکند، در صورت صلاحدید دستور فرمایید جهت احیاء و استفاده از ظرفیت قانوني ماده 30 قانون توزیع عادلانه آب نسبت به معرفی کارشناسان مرتبط با منابع آبی ( هر بخش دو نفر) به وزیر محترم نیرو، جهت صدور احکام ماده فوق، به منظور اجرای وظایف مندرج در قانون فوق الذکر اقدام نمایید.

فرهاد تشكري/
كارشناس مسئول قنات سازمان جهاد كشاورزي قم
27/6/96
09123517653
نام
نام | 96.08.14, 1:37 ب.ظ

آفرین بر جناب آقای بلند نظر که موجب افتخار شهر ما هستند.مرد سخت کوشی که سنگلاخ وکویر را به مزرعه ای سبز تبدیل نموده وچرخه تولید ایجاد کرد.
همچنین درود بردختر خانم های محترم شان که باالگو برداری صحیح از پدر بزرگوار ومادر گرامی شان باتلاش وکوشش درراه تحصیل علم وکار برد عملی درزندگی سرمشق هایی نمونه برای دیگران هستند.سید جلال الدین حسینی
سید جلال الدین حسینی | 96.08.21, 8:46 ب.ظ
جناب آقای سید احمد بلندنظر
باسلام و احترام، مستند فعالیت با شکوه شما را در تلویزیون مشاهده کردم. یک بار دیدن کافی نبود، مستند را دانلود کردم و مجددا مشاهده کردم. و دوباره..
باعث افتخار، شعف، روحیه و درس زندگی است. مدتی است پیگیر طرح تولید فعالیت مشابه دام و کشاورزی هستم و در حال حاضر در استان کویری مشابه شما پیگیر کسب اطلاعات و امکان سنجی می باشم. امیدوارم در مسیر برگشت امیدوارم توفیق بازدید از مزرعه فدک و ضمن ملاقات شما، که اگر امکان داشته باشد از مشاوره شما استفاده شود. امیدوارم امکان این مشاوره فراهم شود.
نظرات شما